Alžběta Eliška Pomořanská

23. března 2008 v 9:11
Alžběta (Eliška) Pomořanská 1347-14.2.1393.

Alžběta (Eliška) Pomořanská, čtvrtá manželka císaře a krále Karla IV, se narodila asi roku 1347. Byla dcerou pomořanského vévody Bohuslava V a polské princezny Alžběty. Do historie se zapsala v prvé řadě mimořádnými tělesnými dispozicemi, o nichž současník nikoli bez obdivu napsal: "Tato paní císařovna měla v rukou takovou sílu, že si někdy v přítomnosti mnoha knížat, pánů a šlechticů dala přinést novou podkovu, ukovanou pro velkého valacha, a tuto podkovu ta paní svýma vlastníma rukama zlomila... také silné a vemi tlusté nože vojáků a kuchařů lámala... navíc trhala brnění nebo pancíře rytířů a dvořanů pana císaře od shora až dolů..."
Zdatnost Alžběty Pomořanské se projevila také v čistě ženské oblasti - do té doby se císaři a jeho třem ženám narodilo pět dětí, s Alžbětou jich pak měli dalších šest.
Také sňatek císaře a krále Karla IV s Alžbětou Pomořanskou měl v prvé řadě politický charakter a rozbil protičeskou koalici polského a uherského krále, kteří se proti císaři spojili s rakouským vévodou Rudolfem IV. Svatba sedmačtyřicetiletého Karla s šestnáctiletou Alžbětou se konala 21. května 1363 v polském Krakově a zůčastnili se jí polský, uherský, dánský a kyperský král, bavorský vévoda, většina slezských vévodů a mnoho dalších českých, polských a uherských šlechticů. Po příchodu do Prahy byla Alžběta 18. června 1363 korunována na českou královnu, ovšem až dva dny po Karlově prvorozenci, pozdějším Václavu IV. O pět let později, 1. listopadu 1368, byla Alžběta v Římě od papeže Urbana V korunována císařskou korunou. Stala se tak druhou (a poslední) českou královnou, korunovanou na císařovnu v Římě, a jedinou, které vložil korunu na hlavu sám papež.
Také u své čtvrté ženy si musel karel na potomky určitý čas počkat, během jedenácti let, od května 1366 do srpna 1377, jich však Alžběta porodila šest - čtyři syny a dvě dcery. Uvážíme-li Karlův věk i jeho častou nepřítomnost v zemi kvůli různým diplomatickým cestám, lze říci, že oba manželé z krátkých společných údobí vytěžili maximum. Alžběta však své děti žárlivě střežila, přičemž zvláště protežovala svého nejstaršího syna Zikmunda proti Václavovi, jehož císař Karel miloval až opičí láskou. V různém vztahu rodičů ke dvěma nejstarším synům lze vysledovat základ pozdějších velmi špatných vztahů českého krále Václava IV a braniborského markraběte a později uherského krále Zikmunda. Naproti tomu se velmi dobrý vztah rozvinul mezi Václavem a jeho mladším bratrem Janem, jemuž otec věnoval Zhořelecko jako zvláštní vévodství.
Po manželově smrti se Alžběta věnovala výchově svých dětí a zcela přepustila místo první ženy pražského dvora manželce svého nevlastního syna. Politicky i finančně se velmi exponovala zvláště při jednáních o sňatku nejstaršího syna Zikmunda s dědičkou Uherského království. Sklonek života pak prožila ve svých východočeských městech a zemřela 14. února 1393 v Hradci Králové, naprosto vzdálena všem tehdejším zmatkům, které hýbaly českým královstvím.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Král Karel IV Král Karel IV | Web | 23. března 2008 v 9:18 | Reagovat

Král a císař Karel IV, manžel Alžběty (Elišky) Pomořanské.

2 Král Václav IV Král Václav IV | Web | 23. března 2008 v 9:20 | Reagovat

Král Václav IV, nejstarší syna císaře a krále Karla IV.

3 niki niki | E-mail | 6. dubna 2009 v 15:39 | Reagovat

je to báječný co o tom povídáte,Jsem z  toho nadčená.

4 manas manas | Web | 17. srpna 2015 v 17:35 | Reagovat

Wp-content plugin posting http://ddriver.cz/wp-content-plugin-posting.html Cd key avg 2014 :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama